Artykuły
Title:

6 typowych zachowań toksycznych ludzi

Prezentujemy fragment artykułu znalezionego w internecie i zachęcamy do zapoznania się z całością na stronie: 
Source link as text:
https://charaktery.eu/artykul/id-6-typowych-zachowan-toksycznych-ludzi
Long text:

Czerwona lampka w naszej głowie powinna zapalić się wtedy, gdy czujemy, że czas spędzany z drugą osobą obniża nasze poczucie własnej wartości i napawa niepokojem, czy smutkiem. Jak rozszyfrować strategię toksycznego człowieka?

Oto 6 zachowań typowych dla toksycznych ludzi, którzy niczym wampiry emocjonalne wysysają z nas całą dobrą energię:

1. Żerowanie na twoim braku pewności siebie
Toksyczni ludzie zbierają informacje o tobie, twoich cechach nie po to, by poprawiać jakość waszej relacji, ale po to, by manipulować tobą. Skupiają się na wszystkich twoich słabościach i wykorzystują je tak naprawdę w celu podniesienia mniemania o sobie. Kiedy ty mówisz o problemie, który cię ostatnio dręczy - usłyszysz, że nigdy nie byli w podobnej sytuacji, a jeśli nawet to znacznie szybciej sobie z nią poradzili. Toksyczni ludzie często odnoszą się także do wyglądu  drugiej osoby i w delikatny sposób „wbijają szpilę”. Oczywiście usłyszysz od nich grzeczny komplement, ale okraszony uwagą, która od razu pozbawi cię pewności, co do wyboru np. koloru włosów, czy ubrań.

2. Główne trybuny są dla nich
Wielu toksycznych ludzi - szczególnie ci o cechach narcystycznych - potrzebuje publiki.  Taka osoba, nieważne, czy znajduje się w  zatłoczonym pomieszczeniu, czy siedzi obok ciebie na kanapie, potrzebuje bezwzględnej uwagi, by czuć się dobrze. Czasami zachowują się tak, że ty stajesz się zupełnie nieistotny i „mały”, ale innym razem może wystarczyć im tylko pewność, że doceniasz ich wyjątkowość i wspaniałość. Jeśli nie okazujesz im tego, robią wszystko, byś w końcu - nawet dla świętego spokoju - wyraził swój zachwyt.

3. Potrzeba bycia najlepszym
Masz czasami wrażenie, że gdy jesteście razem, ty stanowisz jedynie tło? Toksyczni ludzie mają to do siebie, że we wszystkim muszą być najlepsi - nawet ich dowcipy mają być śmieszniejsze. Jeśli zauważyłeś kiedykolwiek, że gdy tylko kończysz opowiadać, jakąś historię, druga osoba od razu rzuca opowiastkę, która przebija twoją anegdotę - masz do czynienia z toksycznym człowiekiem. Twoje wakacje w Kalifornii były bardzo udane, ale nijak się mają do ich słodkiego weekendu w Paryżu? Chwalisz się zdjęciami swojego pięknego ogrodu i za chwilę słyszysz, że twój rozmówca nie ma czasu na zajmowanie się ogródkiem, bo pochłania go jego wspaniała praca? Takie zachowanie pomaga toksycznym ludziom podnosić swoje ego, i utwierdza ich w przekonaniu o ich świetności. To z kolei jest sposobem na budowanie poczucia własnej wartości, bez której nie są w stanie funkcjonować.