Artykuły
Title:

Dlaczego mi nie wychodzi? (2/2)

Autor: Bianka Chynowska - Psycholog, Seksuolog

Long text:

Jeśli już mamy wyznaczony cel (część pierwsza artykułu) i jesteśmy pewni, że to jest to czego nam w życiu trzeba, czas przejść dalej. Pora na ułożenie indywidualnego planu działania.

Pamiętaj, że plan musi być:

  1. Osadzony w czasie. Należy dokładnie zaplanować o której godzinie będziemy wykonywać czynności z planu. Jest to bardzo ważne żeby godzina była podana realnie. To znaczy, że jeśli lubimy spać do późna, do min. 9 rano (i tak się budzimy codziennie) to nie wyznaczajmy sobie godziny 6 rano na aktywność. To samo dotyczy osób wstających bardzo wcześnie do pracy - jeśli wstajesz o 5 rano, to zastanów się, czy wstając jeszcze wcześniej, nie zaśniesz - organizm potrzebuje też regeneracji. Wybierz godzinę, która jest osiągalna dla Ciebie. Nawet, jeśli Twój plan zakłada wykonywanie aktywności rano, co jest bardzo trudne w Twoim przypadku, przemyśl czy nie lepiej nagiąć lekko zasady i zacząć spokojniej np. popołudniami. Z czasem plan możesz modyfikować. Jednak najtrudniej jest zacząć i wyrobić sobie nawyk wykonywania aktywności, które pomogą osiągnąć cel. Zaplanuj również ile minut / godzin / dni w tygodniu będzie trwać aktywność. Bardzo ważne aby ten punkt zrobić niezmiernie dokładnie. Regularność jest istotna, bez niej Twój cel może nie zostać osiągnięty. Dlatego przemyśl jak możesz dostosować plan do czasu który posiadasz.
  2. Gotowy na porażkę miej plan awaryjny. Pamiętaj, że plan to plan, a życie to życie. Na pewno pojawi się taka sytuacja, w której akurat w czasie wykonywania aktywności przyjedzie kuzynka z Australii i plan pójdzie do kosza. Co w takiej sytuacji? Trzeba stworzyć plan awaryjny. Zaplanuj sobie wszystkie możliwe sytuacje, które mogą odciągnąć Cię od wyznaczonego celu. Bądź dla siebie miły i weź pod uwagę też swoje możliwe złe samopoczucie, brak chęci, lub potrzebę pójścia do kina zamiast realizacji celu. Im więcej potencjalnych sytuacji wytworzysz na etapie planowania tym lepiej zaprojektujesz plan awaryjny. Do każdej sytuacji opuszczenia aktywności zaplanuj ją w innym czasie. Np. Jeśli w środę nie będzie mi się chciało medytować, bo mam trudny dzień w pracy, to pomedytuję w sobotę rano zamiast oglądać telewizję śniadaniową.
  3. Określ miejsce. To również jest bardzo ważne. Im dokładniej określisz miejsce wykonywania aktywności tym lepiej. Czyli jeśli chcesz biegać napisz dokładnie w jakiej dzielnicy, w którym parku, po jakich ulicach będziesz biegać. W tym punkcie chodzi o to, żeby w czasie zaplanowanej aktywności rzeczywiście ją wykonać, a nie szukać miejsca, które byłoby do tego najlepsze.
  4. Bądź dla siebie dobry. Znajdź przestrzeń dla siebie i pamiętaj, że ostatecznie robisz to dla siebie. Nikt oprócz Ciebie nie będzie Cię z tego rozliczał. Nawet jeśli spotykasz się z trenerem personalnym i on rozlicza Cię z ćwiczeń, to robi to ponieważ Ty się do niego zgłosiłeś. Jeśli plan skonstruujesz w sposób przyjazny i dogodny dla Ciebie, to zaczniesz go wykonywać i będziesz cieszyć się z sukcesów. Nie liczy się jak wielki, czy też szybki progres zrobisz. Ważne jak będziesz się w tym wszystkim czuć. Jeśli będziesz o tym pamiętać przy planowaniu prawdopodobieństwo porzucenia planu zmniejszy się.
  5. Przyjemność, a nie obowiązek. Jeśli podejdziesz do planu jak do nowej, ciekawej odmiany w życiu będzie Ci przyjemniej. Postaraj się znaleźć coś dla siebie. Wybieraj miejsca do wykonywania aktywności, które wprawiają Cię w dobry nastrój. Jeśli nie lubisz ćwiczyć na siłowni, znajdź inne miejsce do wykonywania ćwiczeń. Chodzi o to, żeby to był czas dla Ciebie, a nie tylko sposób na osiągnięcie celu.
  6. Zapisz swój plan. Użyj ładnej kartki, przepisz na czysto, zaznacz kolorami, narysuj coś jeśli potrzebujesz. Będziesz tam zaglądać często, czasami w chwilach niechęci, więc spraw, żeby zwracało się uwagę na ważne aspekty i żeby od patrzenia chciało się działać. Staraj się nie rozpisywać i stosować jasne, krótkie komunikaty. Plan ma być przejrzysty.

Jeśli już udało Ci się przejść przez najtrudniejszy moment i zaplanowałeś wszystko skrupulatnie, biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw - czas na działanie. Pamiętaj nie staraj się być zawsze na sto procent. Codziennie rano pytaj się ile masz dzisiaj siły na działanie. Na ile procent jesteś w stanie pracować wykonywać czynności i działać na rzecz wyznaczonego celu. Jeśli na 50% pracuj na 50% jeśli na 30% pracuj na 30% jeśli na 100% pracuj na 100%, a jeśli na 0% to odpuść i skorzystaj z planu B - od tego przecież jest. Pamiętaj, że to Ty planujesz, Ty decydujesz i robisz to dla Siebie.

Source link: