Artykuły
Title:

Co mogę zrobić, kiedy u bliskiej mi osoby zdiagnozowano depresję?

Autor: Bianka Chynowska - Psycholog, Seksuolog

Long text:

  1. Nie bagatelizuj i nie poprawiaj humoru na siłę - mówienie osobie cierpiącej na depresję „rozchmurz się”, „wszystko będzie dobrze”, „uśmiechnij się” może spowodować odwrotny skutek. Pamiętaj, że depresja to nie jest chwilowe złe samopoczucie, tylko zaburzenie, które powoduje ogromne cierpienie. 
  2. Zadbaj, aby leczenie było jak najlepsze - pamiętaj, że depresji nie wyleczy słońce, wakacje, czy uśmiech dobrej osoby. Pomóż bliskiej osobie znaleźć dobrego psychoterapeutę, psychiatrę, czy grupy wsparcia. Pamiętaj o tym, że osoby cierpiące z powodu depresji często nie mają siły na taką, aktywność, bądź są zrezygnowane.
  3. Bądź czujny na myśli i rozmowy o samobójstwie - jeśli bliska Ci osoba przejawia takie myśli i komunikuje Ci o tym, skontaktuj się ze specjalistą w tej dziedzinie, a w sytuacji nagłego zagrożenia, niezwłocznie zadzwoń na pogotowie.
  4. Dbaj o przestrzeganie zaleceń lekarskich - stosowane wobec bliskiej Ci osoby. Osoba cierpiąca na depresję może zapominać, lub nie mieć siły na przyjmowanie leków, czy wykonywanie pracy terapeutycznej. Okaż wsparcie, możesz odwozić bliskiego na terapię, pilnować czasu przyjmowania tabletek, czy po prostu wspierać kiedy jest to trudne do wykonania.
  5. Zamiast wyręczania - pomagaj i aktywizuj - to nie jest tak, że jeśli ktoś choruje, musisz spełniać jego wszystkie obowiązki. Depresja w dużej mierze opiera się na utracie zainteresowania, apatii i rezygnacji z czynności, które niegdyś były przyjemne, lub wykonywane bez problemu. Jako bliska osoba możesz starać się zachęcać bliskiego do różnych czynności, pamiętając o tym, że nie każda będzie na miarę aktualnego stanu. Zapytaj też czego oczekiwałaby od Ciebie bliska osoba, w jaki sposób możesz jej na co dzień pomagać
  6. Dbaj o siebie i nie miej o to wyrzutów sumienia - punkt niezmiernie ważny, a czasami zapominany. Pamiętaj, że jeśli chcesz pomagać, musisz czerpać skądś siłę. Jeśli skupisz się w 100% na bliskiej osobie cierpiącej na depresję, będziesz daleko od swoich potrzeb i w rezultacie szybko wypalisz się i zmęczysz. Nie odmawiaj sobie przyjemności i nie rób sobie z tego powodu wyrzutów sumienia. 
  7. Wspieraj i daj się wspierać, konsultacje u psychologa - jako osoba wspierająca naturalnym jest fakt, że czasami możesz nie mieć siły, lub po prostu nie wiesz co masz robić. Konsultacja u psychologa pomoże Ci zrozumieć zachowania bliskiej osoby, a także odciąży Cię - bycie osobą pomagającą również męczy. 
  8. Sieć wsparcia - nie bój się prosić o pomoc innych bliskich. Nikt nie jest winny wystąpieniu depresji. Jeśli nadal się wstydzisz - pomyśl, czy gdyby ktoś zachorował na zapalenie płuc, nadal odczuwałbyś wstyd proszenia o pomoc? Depresja jest jak każda inna choroba.

Source link: