Artykuły
Title:

Jaką psychoterapię wybrać przy depresji?

Prezentujemy fragment artykułu znalezionego w internecie i zachęcamy do zapoznania się z całością na stronie: 
Source link as text:
https://portal.abczdrowie.pl/depresja-jaka-psychoterapie-wybrac
Long text:

1. Terapia behawioralna i kognitywna

Terapie behawioralne (zachowawcze) i kognitywne mają na celu podniesienie samooceny pacjenta oraz zmianę jego sposobu postrzegania otoczenia. Terapie te wpływają również na jakość snu, skłaniają do wykonywania czynności sprawiających przyjemność itd. Skuteczność tych metod leczenia depresji, w połączeniu z zażywaniem antydepresantów, została potwierdzona badaniami. Co więcej terapie behawioralne i kognitywne znacząco zmniejszają ryzyko nawrotu choroby. Inną zaletą terapii jest stosunkowo krótki czas trwania: 12 do 26 seansów.

2.Terapie interpersonalne

Terapie interpersonalne są bardzo powszechne w Stanach Zjednoczonych, jednak wciąż mało popularne w Europie. Polegają one na rozwiązywaniu problemów dotyczących relacji międzyludzkich, które są przyczyną depresji. Podczas terapii interpersonalnych terapeuci skupiają się głównie na problemach rodzinnych, problemach w relacjach między partnerami czy w relacjach zawodowych, które próbują rozwiązać za pomocą scenek, porad komunikacyjnych itd. Jest to pewnego rodzaju minipsychoanaliza skoncentrowana na konkretnej sytuacji. Ta forma terapii jest skuteczna w przypadku depresji umiarkowanej.

3. Psychoanaliza i jej pochodne

Psychoanaliza to długi proces, który nie jest przeznaczony do leczenia depresji w jej ostrej fazie. Jednak może okazać się użyteczna dla osób będących już w trakcie leczenia. Psychoanaliza wspomaga leczenie depresji i pomaga zmienić na stałe swoje zachowanie. Krótko mówiąc, idea psychoanalizy polega na zrozumieniu przyczyn choroby, zmianie i pójściu na przód. Niektóre krótsze formy terapii, pochodne psychoanalizy, również mogą się okazać skutecznym wsparciem w leczeniu depresji. Na przykład psychoterapia psychodynamiczna, której głównym celem jest znalezienie przyczyny zaburzeń depresyjnych.