Artykuły
Title:

Wampir energetyczny: jak go rozpoznać i jak się przed nim bronić?

Prezentujemy fragment artykułu znalezionego w internecie i zachęcamy do zapoznania się z całością na stronie: 
Source link as text:
http://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/rozwoj-osobisty/wampir-energetyczny-jak-go-rozpoznac-i-jak-sie-przed-nim-bronic_46136.html
Long text:

Wampir energetyczny sprawia, że najczęściej po dłuższym przebywaniu w jego obecności czujemy się osłabieni, smutni, bez nadziei na realizację jakichkolwiek planów - przekonani, że nie ma sensu podejmować jakichkolwiek działań, bo i tak są one skazane na niepowodzenie. Choć może zdarzyć się i tak, że w zależności od rodzaju wampira energetycznego (o tym podziale będzie mowa niżej) ta osoba nie musi wywołać u nas pogorszenia nastroju, zawsze jednak konfrontacja z nią pozbawia nas sił. U niektórych osób, które miały do czynienia z wampirem energetycznym mogą się nawet pojawić objawy somatyczne: ból głowy, nadmierna senność, bóle brzucha. Zapewne każdy miał kiedyś do czynienia z wampirem energetycznym - łatwiej jednak znieść jednorazowe lub sporadyczne spotkania z taką osobą niż codzienne z nią przebywanie. A przecież wampirem energetycznym może być nawet najbliższa osoba.

Kim jest wampir energetyczny?

Wampir energetyczny to ktoś, na kogo w ogóle nie można liczyć, kto nie stanowi żadnego wsparcia, a wręcz przeciwnie - wysysa z drugiej osoby całą jej energię. Stale bowiem oczekuje, by go pocieszać, motywować, mówić, że jest dobry, inteligentny, że da radę lub też - pokornie przyjmować jego chwalenie się. Dzięki temu czuje się lepiej, kłopot jednak w tym, że ci inni po rozmowie z wampirem energetycznym sami czują się zmęczeni.

Wampir energetyczny może działać świadomie - wtedy szczególnie trudno z nim żyć, ponieważ taka osoba z premedytacją wykorzystuje swoich rozmówców, nierzadko przecież bliskie osoby, do swoich celów: manipuluje nimi, rozgłaszając plotki, bombardując wręcz swoimi komentarzami, ciągle żądając umieszczenia siebie w centrum zainteresowania. Inne wampiry energetyczne, te nieświadome, w ogóle nie zdają sobie sprawy ze swojego egocentryzmu. Uważają się za zawsze pokrzywdzonych, temu, co robią inni ludzie, przypisują złe intencje, mające na celu zranienie wampira - taka osoba sądzi np. że koledzy, którzy wyszli do biurowej kuchni na pewno ją obgadują,często jest zła na cały świat: uważa, że pogoda czy nawet rzeczy martwe sprzysięgły się przeciwko niej. Bez przerwy szuka zainteresowania swoją osobą u innych.