Baza Wiedzy
Title:

Jak podchodzić do leczenia depresji?

Long text:

Leczenie depresji we Wrocławiu a psychoterapia

Leczenie psychoterapeutyczne wymaga czasu, ale jego skuteczność została potwierdzona licznymi badaniami. Warto zaznaczyć, że czasem psychoterapię łączy się z farmakoterapią. Dość często wykorzystywanym nurtem w leczeniu depresji jest psychoterapia poznawczo-behawioralna. Jego twórca, Aaron Beck, zakłada istnienie negatywnych myśli dotyczących obrazu samego siebie, postrzegania świata i postrzegania swojej przyszłości. Terapia w dużej mierze polega w tym przypadku na pracy terapeutycznej ze strukturami poznawczymi oraz na nauce kwestionowania prawdziwości przekonań, które manifestują się za pośrednictwem myśli automatycznych.

Niezależnie od tego, jaki nurt psychoterapii zostanie zastosowany, musimy pamiętać, że leczenie depresji wymaga zaangażowania. Nawet dobry psycholog nie będzie w stanie pomóc pacjentowi, który nie jest otwarty, szczery i nie wykonuje zadań, które przewidział terapeuta. Najlepsze efekty można osiągnąć przez:

  1. wytrwałość i regularne pojawianie się na spotkaniach;
  2. dawanie terapeucie informacji zwrotnych (np. o tym, kiedy spotkanie jest dla nas trudne, w jakich obszarach czujemy, że potrzebujemy pomocy itp.).


Leki antydepresyjne

Farmakologiczne leczenie musi być dopasowane do tego, jak bardzo natężone są objawy. Zajmuje się tym psychiatra. Konsultacje z takim ekspertem pozwalają zweryfikować także, czy dobrany preparat rzeczywiście działa i czy dawka jest właściwa. Wiele osób zastanawia się, jak szybko takie leczenie depresji przynosi rezultaty. To, po jakim czasie pojawią się pierwsze efekty działania, zależy od konkretnego organizmu. Najczęściej poprawa jest odczuwalna po paru tygodniach.

Nowoczesne leki antydepresyjne są bezpiecznymi preparatami, a ewentualne skutki uboczne dość szybko znikają. Antydepresanty nie mają żadnego wpływu na zmianę osobowości, tak więc nie musimy martwić się tym, że będą sterować naszym zachowaniem. Ich celem jest jedynie złagodzenie męczących objawów choroby. To dzięki lekom wiele osób, cierpiących na depresję, jest w stanie kontynuować życie zawodowe, czerpać pełnię korzyści ze spotkań z oddziaływań psychoterapeutycznych i w konsekwencji wrócić do zdrowia.


Poradnia zdrowia psychicznego - kiedy się do niej zgłosić

Depresja dotyka coraz więcej ludzi i uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Niestety wiele osób ignoruje objawy lub ze wstydu lub strachu rezygnuje z zasięgnięcia profesjonalnej pomocy. Poradnia zdrowia psychicznego we Wrocławiu to miejsce, do którego możemy się zgłosić zawsze, gdy niepokoi nas aktualne samopoczucie. Dobry psycholog przeprowadzi z nami wyczerpujący wywiad. Konsultacja psychologiczna często pozwala także stwierdzić, czy wymagana jest pomoc psychiatry.

Warto pamiętać, że chociaż współczesna psychologia proponuje wiele skutecznych metod leczenia depresji, istnieje dość duże prawdopodobieństwo nawrotu choroby. Ważne jest więc to, żeby samodzielnie nie rezygnować z leków, gdy tylko odczujemy poprawę i nie zrywać kontaktu z terapeutą. Cierpliwość i stosowanie się do zaleceń takich specjalistów jak dobry psycholog, psychiatra czy psychoterapeuta znacznie zwiększają naszą szansę na to, że poprawimy jakość i komfort naszego życia.

Source link nofollow: