Jak psycholog może nam pomóc z naszymi lękami?
Objawy lęku
Lęk może objawiać się w różny sposób. Osoby cierpiące na fobię czy lęk napadowy mogą odczuwać:
- ból w klatce piersiowej;
- wtórny lęk przed śmiercią;
- przyspieszone bicie serca;
- zawroty głowy.
Osoby doświadczające lęku napadowego często mówią także o odczuwaniu duszności, a nawet o poważnych problemach z oddychaniem. Nieco inaczej objawia się lęk uogólniony. Tutaj osobie towarzyszy stałe uczucie zdenerwowania i przeczucie, że zdarzy się coś złego. W tym przypadku również mogą pojawić się zawroty głowy, przyspieszone bicie serca oraz pocenie się. Objawy lęku nie muszą prezentować się w ten sam sposób u wszystkich. U każdej osoby lęki znacznie obniżają samopoczucie, a czasem mogą utrudniać życie służbowe i prywatne (np. przez konieczność unikania konkretnych miejsc czy czynności). Warto wtedy odwiedzić takie miejsce jak poradnia psychologiczna.
Poradnia psychologiczna we Wrocławiu - poznaj źródła lęku
Psycholog z Wrocławia na początku będzie starał/starała się określić przyczyny zaburzeń lękowych. Te mogą być różnorodne i czasem trzeba czasu, aby dojść do źródła lęków, bo mogą one powstawać na skutek wielu czynników. Lęk może wynikać z niestabilnej sytuacji finansowej, służbowej czy prywatnej. Niekiedy trzeba cofnąć się aż do czasów dzieciństwa. Psycholog bądź psycholożka zwróci też uwagę na występowanie ewentualnych czynników genetycznych.
Konsultacja psychologiczna - jak oswoić lęk?
Oprócz rozpoznania źródła lęku, psycholog lub psycholożka z Wrocławia zajmie się też rozpoznaniem zaburzeń lękowych. W tym celu przeprowadzi szczegółowy wywiad z pacjentem/pacjentką. Może posłużyć się również specjalistycznymi testami. Niezwykle mocno przydaje się tutaj doświadczenie i kompetencje ekspertów pracujących w takim miejscu jak poradnia psychologiczna, bo zaburzenia lękowe mogą ze sobą współwystępować.
Leczenie zaburzeń lękowych - jaką pomoc oferuje poradnia psychologiczna z Wrocławia?
Psycholog po dokładnym zapoznaniu się z sytuacją pacjenta/pacjentki zaproponuje konkretne metody zmniejszenia poziomu stresu. Może to być np. psychoterapia. W przypadku zaburzeń lękowych szczególnie poleca się terapię poznawczo-behawioralną. Zdarza się, że leczenie opiera się na ekspozycji, a więc na oswajaniu stresowego bodźca. Z tej metody korzysta się np. w leczeniu fobii. Czasem wsparciem leczenia zaburzeń lękowych jest również farmakoterapia.
Konsultacja psychologiczna we Wrocławiu - kiedy to dobry pomysł?
Każdy i każda z nas czasem czuje lęk. To całkowicie naturalne odczucie, zapewniające nam bezpieczeństwo (chroni nas np. przed podejmowaniem szkodliwych decyzji). Lęk nie powinien jednak decydować o dynamice naszego życia, obniżać jego jakość, czy siać zniszczenie w relacjach służbowych i prywatnych. Poradnia psychologiczna jest miejscem, do którego zgłaszają się zarówno osoby, zmagające się z tymczasowym kryzysem (konkretną stresującą sytuacją), jak też ludzie, którzy od dłuższego czasu cierpią na zaburzenia lękowe. Dobrze przygotowany psycholog wytworzy w gabinecie atmosferę bezpieczeństwa, zaufania i pomoże nam skonfrontować się z naszymi lękami.
Psycholog - cennik usług we Wrocławiu
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że pojedyncza wizyta u specjalisty lub specjalistki to za mało, żeby rozwiązać problem. Pierwsza konsultacja psychologiczna to dopiero początek drogi, ale im szybciej zrobimy ten pierwszy krok, tym szybciej będziemy mogli cieszyć się wyraźną poprawą jakości życia. Dla wielu osób czynnikiem opóźniającym decyzję o wizycie u psychologa z Wrocławia jest nie cennik, a strach przed odwiedzeniem takiego eksperta/ekspertki. Warto jednak podjąć ten wysiłek, bo to jedyny sposób na to, żeby odczuć trwałą ulgę.