Co to są substancje psychoaktywne?
Substancje psychoaktywne lub środki je zawierające (używki) mogą być używane rekreacyjnie w celu wywołania zmiany świadomości (np. kawa, napoje alkoholowe, heroina, kokaina, środki pochodzenia konopnego), w niektórych kultach religijnych (np. zawierający meskalinę kaktus pejotl, grzyby psylocybinowe), w medycynie (np. opioidy i kannabinoidy do łagodzenia bólu, stymulanty do łagodzenia objawów narkolepsji i ADHD, leki przeciwdepresyjne i leki przeciwpsychotyczne w neurologii i psychiatrii).
Używanie wielu z tych substancji (zwłaszcza stymulantów i depresantów) może doprowadzić do nałogu i wyrządzić znaczne szkody zdrowotne. Z kolei inne (psychodeliki) niekiedy pomagają w leczeniu uzależnień (np. ibogaina, LSD).
Zastosowanie środków psychoaktywnych na przykładzie amfetaminy:
- jako używka (narkomania)
- jako środek dopingujący w sporcie (w odpowiednio zmniejszonych dawkach)
- jako środek pobudzający zdolność uczenia
- jako środek poprawiający wydolność podczas długotrwałego wysiłku (amfetamina była podawana podczas II wojny światowej lotnikom wyruszającym na długie trasy)
- w medycynie (np. w Stanach Zjednoczonych w terapii ADHD i narkolepsji). Dawki terapeutyczne (od 5 do 40 mg na dobę) są wielokrotnie niższe od dawek „rekreacyjnych”.
- w celach odchudzających (wysoka nadwaga)
Źródło: http://twarzedepresji.pl/o-depresji-u-dzieci/