Choroby psychiczne - rodzaje i rozpoznanie
Choroby psychiczne - przyczyny
Ludzkie ciało i mózg to jedne z najbardziej skomplikowanych konstrukcji na świecie. Umysł człowieka, tak samo jak jego ciało, jest podatny na różne choroby - dotyczą one coraz większej ilości osób na całym świecie, niezależnie od wieku, płci i statusu społecznego. Według statystyk, tylko na terenie Polski z różnego rodzaju chorobami psychicznymi, zmaga się nawet kilka milionów mieszkańców. Choroby psychiczne mogą mieć kilka przyczyn:
- psychologiczne - w genach dziedziczy się nie tylko kolor włosów, oczu, czy grupę krwi, ale także skłonności do schorzeń, w tym psychicznych. Dzieci rodziców, z których przynajmniej jedno cierpiało z powodu zaburzeń psychicznych, wykazują większą podatność na podobne problemy
- biologiczne - składają się na nie odmienności w budowie bądź funkcjonowaniu mózgu u osób chorych. Mogą to być zmiany wrodzone, ale także spowodowane działaniem wirusów.
- środowiskowe - otoczenie, w jakim przybywają ludzie (zwłaszcza młodzi i wrażliwi), w dużym stopniu determinuje ich życie. Nękanie, wyśmiewanie czy znęcanie się fizyczne, są bezpośrednią przyczyną pojawiania się zaburzeń lękowych, a także depresji.
Można także wyróżnić kilka innych przyczyn zaburzeń w prawidłowym funkcjonowaniu mózgu;
- nadmiar lub niedobór serotoniny
- zaburzenia struktury układu nerwowego
- zdarzenia podczas życia wewnątrzmacicznego - niedotlenienie mózgu, nadużywanie alkoholu przez ciężarną, zażywanie narkotyków i tym podobne
- zażywanie narkotyków, dopalaczy i nadmierne spożywanie alkoholu
- różnego rodzaju infekcje i zakażenia -część z nich może odcisnąć wyraźne piętno na działaniu psychiki, szczególnie u dzieci
- trudna sytuacja życiowa
- traumatyczne przeżycie
- silny, przewlekły stres.
Zaburzenia psychiczne są na tyle skomplikowanym i rozległym procesem, że mimo wielu lat intensywnych badań, naukowcy nadal nie są w stanie do końca poznać i zrozumieć ich w pełni.
Choroby psychiczne - rodzaje
Choroby psychiczne można podzielić na trzy podstawowe typy:
- nerwice - zwane są również zaburzeniami lękowymi. W ich przebiegu główną rolę odkrywa dominacja lęku, przejawiając się na różne sposoby - napady paniki, strach przed wyjściem z domu, innymi ludźmi, podróżami lub inne fobie. Osoba z nerwicą jest w pełni świadoma swoich problemów i niejednokrotnie próbuje się im przeciwstawić. W tym przypadku pomocne jest zażywanie odpowiednich leków i psychoterapia.
- upośledzenia - IQ osoby upośledzonej psychicznie zwykle wynosi około 70. Upośledzenie charakteryzuje się trudnościami w funkcjonowaniu w dziedzinach codziennego życia: komunikacji z innymi, prowadzeniu domu, dbaniu o swoje potrzeby, zdrowie, czy higienę, prowadzeniu domu czy rozumieniu otaczającego świata. Chory nie zdaje sobie sprawy ze swojej nieporadności, a rozwój intelektualny dorosłej osoby odpowiada mentalności dziecka.
- psychozy - objawy psychotyczne najczęściej powodowane są przez silny stres, zażywanie narkotyków i/lub dopalaczy, a także nadużywanie alkoholu. Psychozy mogą być również powodowane przez choroby organiczne. Trudno wskazać jednoznaczną przyczynę pojawiania się chorób psychotycznych. Zakłada się, że jest to skutek oddziaływania kilku czynników.: trudnych doświadczeń i uczuć, a także zachodzących w mózgu zmian. Osoba cierpiąca na psychozę nie odróżnia rzeczywistości od fikcji i nie zdaje sobie sprawy ze swoich problemów. Klasycznym przykładem psychozy jest choroba afektywna dwubiegunowa i schizofrenia.