Artykuły
Title:

Rodzaje depresji

Prezentujemy fragment artykułu znalezionego w internecie i zachęcamy do zapoznania się z całością na stronie: 
Source link as text:
http://www.psychiatria.pl/artykul/rodzaje-depresji/22874
Long text:

Pacjentów z depresją jest wyjątkowo dużo (WHO przekonuje, że na całym świecie na depresję cierpi nawet powyżej 300 milionów ludzi), nie każda jednak depresjaprzebiega tak samo. Wyróżnianych jest bowiem obecnie wiele różnych rodzajów zaburzeń depresyjnych, w których przebiegu pacjenci mogą zmagać się z obniżonym nastrojem, ale i z pewnymi innymi, odrębnymi dolegliwościami.

Depresja lekooporna

Prawdopodobnie najcięższy z różnych rodzajów depresji– depresja lekooporna. O tym typie zaburzeń afektywnych mówi się wtedy, kiedy pacjent leczony był dwoma lub nawet kilkoma różnymi lekami antydepresyjnymi, a mimo tego nie udało się uzyskać u niego satysfakcjonującej poprawy stanu klinicznego. Warto tutaj podkreślić, że ten rodzaj depresji rozpoznawać można dopiero wtedy, kiedy pacjent:

  • leczony był lekami przeciwdepresyjnymi należącymi do odmiennych grup lekowych,
  • stosował dane preparaty przez odpowiednio długi czas,
  • zażywał leki zgodnie z zaleceniami.

Charakterystyczną cechą depresji lekoopornej jest właśnie to, że w jej leczeniu bardzo ciężko osiągnąć oczekiwane efekty. Objawy tego rodzaju zaburzeń afektywnych są zaś zasadniczo analogiczne do tych, które są spotykane w innych typach zaburzeń depresyjnych, mogą one jednak mieć większe nasilenie.

Depresja w przebiegu ChAD

Depresja może być samodzielną jednostką, jak i może ona stanowić jeden z biegunów odmiennego problemu, czyli choroby afektywnej dwubiegunowej (ChAD). Zasadniczo depresja w ChAD jest podobna do innych rodzajów depresji, pacjenci mogą jednak prezentować pewne charakterystyczne zaburzenia, takie jak np. drażliwość, tendencja do wybuchów złości czy zwiększony poziom aktywności.

Rozróżnianie „typowej” depresji od depresji związanej z ChAD jest bardzo ważne. Leczenie depresji w przebiegu ChAD jest odmienne od leczenia samych tylko zaburzeń depresyjnych. W chorobie dwubiegunowej pacjentom potrzebne są leki normotymiczne – stosowanie u nich, w trakcie epizodu depresyjnego, leków przeciwdepresyjnych może bowiem doprowadzić do tego, że depresja u nich, owszem, przeminie, ale może ona zostać zastąpiona epizodem manii.