Artykuły
Psychologia w mediach
Media w psychologii
Title:

Fobia - jak się ją leczy?

Date:
26 lutego 2018
Prezentujemy fragment artykułu znalezionego w internecie i zachęcamy do zapoznania się z całością na stronie: 
Long text 1000:

Wiele osób cierpiących na fobie radzi sobie z nimi w życiu, unikając sytuacji zagrażających i nie korzysta z pomocy lekarza czy terapeuty. O ile jednak z panicznym lękiem przed pająkami można sprawnie funkcjonować, unikając sytuacji potencjalnie narażających nas na niechciane spotkanie, to lęk przed lataniem dla osoby kochającej podróże czy przerażenie przed występami publicznymi w pracy, gdzie nie da się ich uniknąć, mogą bardzo utrudnić życie i budzić ciągłą frustrację. Jak można sobie pomóc w takich sytuacjach?

Techniki poznawczo - behawioralne: oducz się, czego się nauczyłeś 

W leczeniu fobii skoncentrowanym na rozwiązaniu jednego, jasno sprecyzowanego problemu skuteczne są terapie krótkoterminowe trwające kilka tygodni, oparte na technikach poznawczo-behawioralnych. U ich podstaw leży założenie, że podobnie jak nauczyliśmy się lękowo reagować na jakieś bodźce, tak możemy się tego oduczyć. W tym celu musimy też zmienić swoje irracjonalne przekonania o tym, że coś strasznego nam zagraża.

Systematyczna desensytyzacja 

Najczęściej stosowaną metodą w leczeniu fobii jest tzw. systematyczna desensytyzacja. Polega ona na stopniowym kojarzeniu bodźca lękowego (przedmiotu, zwierzęcia, zjawiska, sytuacji) ze stanem relaksacji, co ma prowadzić do wygaszania negatywnych emocji i zastępowania ich pozytywnymi. Procedura ta opiera się na założeniu, że stan relaksacji musi zwyciężyć nad lękiem. Następuje to jednak stopniowo.

W praktyce pacjent z terapeutą ustalają hierarchicznie uporządkowana listę sytuacji, które wzbudzają w pacjencie lęk - od najmniej - do najbardziej zagrażających. Równolegle prowadzona jest nauka relaksacji tak, aby pacjent był w stanie dosyć szybko wejść w stan spokoju i odprężenia.

Następnie, wprowadzając pacjenta w stan relaksu, konfrontuje się go z lękotwórczymi...