Artykuły
Title:

Nietypowe objawy zaburzeń lękowych

Prezentujemy fragment artykułu znalezionego w internecie i zachęcamy do zapoznania się z całością na stronie: 
Source link as text:
http://twarzedepresji.pl/o-depresji-u-dzieci/
Long text:

Zaburzenia lękowe – czy to w postaci fobii specyficznych, zaburzenia lękowego uogólnionego czy agorafobii – nierzadko w znacząco negatywny sposób wpływają na codzienne funkcjonowanie pacjentów. Taki stan rzeczy wynika z tego, jakie są objawy zaburzeń lękowych – pacjenci borykający się z nimi mogą m.in. odczuwać stałe (nawet nieuzasadnione) poczucie zmartwienia, doświadczać oni mogą również uczucia wewnętrznego niepokoju. Przez zaburzenia lękowe pacjenci mogą izolować się od innych ludzi, mogą oni unikać wychodzenia z domu czy zaniedbywać swoje obowiązki.

Poza problemami związanymi ściśle z psychiką, w przebiegu zaburzeń lękowych pojawiać się mogą również i pewne objawy somatyczne lęku. Jako tego typu problemy traktować można kołatania serca, przyspieszenie oddychania czy wzmożenie potliwości. Okazuje się jednak, że u części pacjentów zmagających się z zaburzeniami lękowymi, pojawiają się dość niespecyficzne objawy somatyczne, których najprawdopodobniej nikt nie powiązałby z lękiem. Tego rodzaju dolegliwości niekoniecznie w ogóle wzbudzają uwagę pacjentów, bo zazwyczaj nie prowadzą one do trudności w codziennym funkcjonowaniu.

Nietypowe objawy zaburzeń lękowych – częste odbijanie

Odbijanie kojarzone jest typowo jako zjawisko związane ze schorzeniami gastrologicznymi czy ze spożyciem napoju gazowanego, zjawisko to może jednak pojawiać się w przebiegu zaburzeń lękowych. Taka możliwość wynika z tego, że u pacjentów zmagających się z lękiem dochodzi do co najmniej dwóch zjawisk. Pierwsze z nich związane jest z samym spożywaniem pokarmów. Pacjenci znerwicowani miewają tendencję do szybkiego spożywania posiłków – taki styl jedzenia sprzyja połykaniu wraz z jedzeniem dużych ilości powietrza, które później w jakiś sposób musi się wydostać z przewodu pokarmowego – już w związku z tym zjawiskiem może dochodzić do odbijania.