Artykuły
Title:

Analiza składu ciała

Prezentujemy fragment artykułu znalezionego w internecie i zachęcamy do zapoznania się z całością na stronie: 
Source link as text:
https://portal.abczdrowie.pl/analiza-skladu-ciala-nowoczesna-metoda-na-zbadanie-kondycji-twojego-organizmu
Long text:

1. Jak wygląda analizowanie składu ciała z wykorzystaniem bioimpedancji elektrycznej (BIA)

Pacjent staje na specjalistyczną wagę diagnostyczną zawierającą na swojej platformie elektrody. Uwalniają one sygnał elektryczny o niskim natężeniu. Przesyłane sygnały łatwo przechodzą przez ciało (dokładniej przez wodę w tkance mięśniowej, która jest jej znakomitym przewodnikiem). Opór dla impulsu elektrycznego stanowi tkanka tłuszczowa (która jest uboga w wodę). Dzięki oporowi czyli impedancji dietetyk może określić skład ciała.

2. Co pozwala określić taka analiza składu ciała?

  • Procent tkanki tłuszczowej – ilość tkanki tłuszczowej w stosunku do masy ciała. Pozwala określić czy zaliczmy się do grupy osób z niedowagą, prawidłową masą ciała, nadwagą czy otyłością! Procent tkanki tłuszczowej powyżej normy świadczy o zwiększonej predyspozycji do chorób tj. cukrzyca, nadciśnienie, zawał, udar, choroby serca czy nowotwory.
  • Procent wody w organizmie – ilość wody w organizmie będzie się zmniejszać jeśli tkanka tłuszczowa będzie się zwiększać. Procentowa ilość wody w organizmie zależy od stanu nawodnienia i jest różna dla kobiet (norma około 45-60%) i dla mężczyzn ( norma około 50-65%).
  • Wskaźnik podstawowej przemiany materii (BMR)- minimalny dzienny poziom spożywanej energii (mówiąc prosto- minimalna ilość kalorii, którą musimy dziennie spożyć) potrzebnej organizmowi do prawidłowego funkcjonowania (utrzymanie temperatury ciała, funkcjonowanie serca, mózgu, układu oddechowego). Każdy z nas ma inny wskaźnik podstawowej przemiany materii, ponieważ jest on zależny m.in. od wieku, płci, składu ciała i stylu życia.Uwaga! Sami jesteśmy wstanie zwiększyć nasz wskaźnik podstawowej przemiany materii, a to wszystko dzięki ćwiczeniom fizycznym i odpowiedniej diecie! Wzrost masy mięśniowej powoduje szybsze „spalanie” kalorii, a w następstwie redukcje masy ciała. W ten sposób nie tylko tracimy na wadze, ale także poprawiamy swój wygląd i kondycję fizyczną.
  • Wskaźnik całkowitej przemiany materii (AMR)- dzienny poziom energii jaką powinniśmy spożywać, aby utrzymać naszą masę ciała na stałym poziomie. Wskaźnik całkowitej przemiany materii, to podstawowa przemiana materii (BMR) powiększona o ilość energii, którą potrzebujemy na aktywność i wysiłek fizyczny w ciągu doby.
  • Wiek metaboliczny - obrazuje wiek naszego organizmu i jego kondycje (zła, słaba, dobra, bardzo dobra)
  • Masa mięśni - zwiększenie masy mięśniowej pozwala na szybsze zużycie energii, co pomaga w zmniejszeniu tkanki tłuszczowej i utracie zbędnych kilogramów!
  • Masa kości - kobiety w okresie menopauzy, osoby leczone hormonami oraz cierpiące na niską gęstość kości czy osteoporozę, są narażone na zmniejszenie masy kostnej, osłabienie kości oraz częstsze złamania. Wskaźnik masy ciała pozwala określić czy znajdujemy się w grupie ryzyka spowodowanej zbyt niską masą kości.

3. Zalety analizy składu ciała

  • Bezinwazyjne, bezpieczne, bezbolesne, szybkie i skuteczne badanie składu ciała!
  • Określanie czy pacjent ma niedowagę, prawidłową masę ciała, nadwagę czy otyłość.
  • Monitorowanie składu ciała i trybu życia. Dzięki czemu możemy ustalić czy dieta i zmiana stylu życia wpłynęła na nasz organizm oraz zdrowie.
  • Pomoc w korygowaniu diety.

4. Kto może skorzystać z analizy składu ciała z wykorzystaniem bioelektrycznej impedancji

Praktycznie każdy dorosły człowiek!