Artykuły
Title:

Na czym polega psychoterapia indywidualna?

Prezentujemy fragment artykułu znalezionego w internecie i zachęcamy do zapoznania się z całością na stronie: 
Source link as text:
Long text:

Terapia indywidualna polega na nawiązaniu indywidualnej relacji z psychoterapeutą, który, posługując się narzędziami konkretnego nurtu terapeutycznego, stara się pomóc pacjentowi z różnorodnymi problemami. Taki bezpośredni kontakt zakłada cały cykl spotkań, a podczas rozmowy pacjenta ze specjalistą nie biorą udziału osoby trzecie.

Przykłady popularnych nurtów psychoterapii

Psychoterapia indywidualna nierzadko pomaga dotrzeć do przyczyn konkretnych zachowań i przeanalizować źródła szkodliwych reakcji. W tym procesie niezwykle ważna pozostaje gotowość pacjenta do zmian - jego otwartość, samodzielna inicjatywa i rzeczywista chęć do poprawy jakości swojego życia.

Wśród popularnych nurtów psychoterapii wymienia się m.in.:

  • psychoterapię poznawczo-behawioralną

W terapii behawioralnej duże znaczenie ma otoczenie oraz doświadczenie - to one w głównej mierze wpływają na myślenie człowieka. Spotkania terapeutyczne mają na celu rozpoznawanie wyuczonych wzorców i zmianę reakcji, które sprawiają, że pacjent czuje się niekomfortowo. Istotne jest w tym przypadku założenie, mówiące o tym, że sami konstruujemy rzeczywistość, w której się znajdujemy i odbywa się to na drodze interpretacji poszczególnych wydarzeń. Taka psychoterapia indywidualna pomaga więc pracować nad zmianą odbioru siebie.

  • psychoterapię psychodynamiczną

Nurt psychodynamiczny opiera się na założeniu, że źródłem problemów, z którymi boryka się pacjent, są nieuświadomione popędy. Jeśli są tłumione, mogą doprowadzić do objawów neurotycznych. W psychoterapii psychodynamicznej bardzo ważna jest relacja między psychoterapeutą a klientem oraz werbalne oddziaływanie między dwoma stronami (dialog terapeutyczny).

  • psychoterapia humanistyczna

W psychoterapii indywidualnej humanistycznej łączy się podejście, kładące nacisk na doświadczenie, z terapią Gestalt oraz z terapią skoncentrowaną na kliencie. Terapeuta, podczas pracy, koncentruje się na indywidualnych aspiracjach pacjenta, tym, czym jest dla niego poczucie sensu i poczucie autonomii. Każdą z tych kategorii rozpatruje się w kontekście "tu i teraz", toteż relacja terapeutyczna bazuje w tym przypadku głównie na teraźniejszości.

  • psychoterapia systemowa

Po narzędzia terapii systemowej sięga się głównie podczas terapii rodzinnej. Nurt skupia się na relacjach między poszczególnymi elementami systemu. Zgodnie z jego założeniami każda jednostka funkcjonuje w różnych systemach, na które składa się środowisko, w tym inne osoby. Jeśli równowaga w danym systemie zostanie zaburzona, dochodzi do powikłań, których rezultatem mogą być konflikty, trudności wychowawcze itp.

Cel psychoterapii indywidualnej

Cele spotkań z psychoterapeutą mogą być różne i zależą od tego, z jakim problemem pacjent zgłasza się do specjalisty. Starania terapeuty i osoby, poddawanej terapii indywidualnej, skupiają się głównie na przywróceniu równowagi psychicznej pacjentowi oraz pogłębieniu jego wiedzy na temat własnej psychiki. Nacisk może zostać położony na problemy teraźniejsze, jak też i na kwestie sprzed wielu lat. Kompleksowe leczenie, nierzadko, oprócz psychoterapii indywidualnej obejmuje również farmakoterapię, stanowiącą wsparcie procesu terapeutycznego. O tym, czy do leczenia należy włączyć leki, decyduje psychiatra.

Czy to czas na psychoterapię indywidualną?

Z psychoterapii korzystają osoby w różnym wieku i z różnymi trudnościami. Nie zawsze bodźcem do spotkań z terapeutą są poważne choroby o podłożu psychicznym. Takie przekonanie jest groźne, bo może opóźniać decyzję o zasięgnięciu specjalistycznej pomocy. Gabinet terapeutyczny stoi otworem dla osób zmagających się np. z codziennym stresem, problemami w pracy, brakiem satysfakcji z relacji z ludźmi, poczuciem osamotnienia czy nieśmiałością. To trudności, z którymi na pewnym etapie swojego życia (lub przez jego większość) boryka się właściwie każda osoba, niezależnie od wieku, statusu społecznego czy wykonywanego zawodu. Zamiast zwlekać, warto więc wybrać się do terapeuty i zrobić krok, który pozwoli nam zwiększyć codzienny komfort psychiczny.